Fejfájás
A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz; alig van olyan ember, aki élete során ne találkozna vele. Mértéktartó becslések szerint Magyarországon kb. 1 millió migrénes van, és ennél is nagyobb azok száma, akik a visszatérő fejfájás egyéb formáiban szenvednek. A fejfájás sokak számára súlyos tehertétel, mégis a betegek kevesebb, mint 50 százaléka fordul orvoshoz.
Bár a fejfájás lehet súlyos betegség hírnöke is, az esetek többségében a részletes kivizsgálás nem mutat szervi eltérést. Ilyenkor gondolnunk kell a pszichés stressz, a kimerültség, a szorongás, a helytelen testtartás, a szem megerőltetés, a fáradtság, az időjárás-változás vagy az idegesség szerepére. A közhiedelemmel ellentétben a legtöbb fejfájás kezelhető.
A fejfájásra adott első reakciónk az, hogy a fejfájás csillapítására dörzsölni kezdjük a homlokunkat vagy a halántékunkat. A fejfájásnak a leggyakoribb fajtája az, mely a stressz okozta izommerevség következménye, főként a nők betegsége.
A legtöbb fejfájásért okolható izomfeszültség a nyak és a koponya hátulsó részén található izmok összehúzódása miatt jön létre. Az erek összeszűkülnek, ami megakadályozza a salakanyagok távozását. Ez a tarkó fájdalmához vezet, mely később kiterjedhet a fejre, a halántékra és a szem környékére is.
Nyak-, váll-, arc- és fejmasszázs
Az izomfeszültség oldásával a masszázs helyreállítja a véráramlást, és elmulasztja a fájdalmat. Legelőször tehát masszírozza meg a nyak és a fej hátulsó részét, majd a homlokot a szemek tájékát és a halántékot. A homlok nagyon gyengéd, könnyű végigsimítása még a legmakacsabb fejfájást is enyhíti.
A FEJ ÉS AZ ARC MASSZÁZSA
Kezeléskor a beteg fekszik, vagy ül. A kezelő a fekvő beteg mögött ül, vagy az ülő beteg mögött áll. A kezelendő fejet lehetőleg támasszuk meg. Az arcon először a homlokot simítjuk felületes, majd mindig erősödő fogásokkal. A simítást két kézzel, ill. második, harmadik ujjal végezzük el. A simító fogások lassan dörzsölésekbe mennek át, majd redőképzések következnek. A szemöldökvonal felett haladunk, a homlok középvonalától jobbra, majd balra. A homlok után az orrgyöktől kiindulva a szájzugig hasonló simítással és dörzsöléssel dolgozunk, majd az állvonalat követve a simítást, a redőképzéseket, dörzsöléseket végezzük el. Az arc és a száj mimikai izmait körkörös simításokkal, dörzsöléssel és vibrációval kezeljük. Arcidegbénulások esetén a két arcfél kezelése különböző. A bénult oldalon a homlok, a szemüreg körüli, a száj körüli és a mimikai izmok erőteljesebb, ingerlő gyúrása szükséges.
A másik oldalon az izomzatot vibráló. rázó fogásokkal lazítjuk. Az arc oldalsó részén, ahol a háromosztatú ideg kilép, dörzsölésekkel és vibráló pont kezelésekkel kezelünk. A vibrációt az orrgyökön kétoldalt megismételjük. Az arc két oldalán enyhe, ujjbegyekkel történő ütögetéseket alkalmazunk. A fejmasszázsnál, a hajas fejbőrön redőképzéseket végzünk. A fej és az arc masszázsa végén kétoldalt, haránt irányba, abroncsszerű nyomást gyakorlunk a fejre. Végül egy kombinált kisimítást végzünk a következőképpen: két tenyerünket ráhelyezzük a beteg homlokára és oldal felé simítjuk, majd előre az állra, ujjak elöl találkoznak, onnan hátra a tarkóra, fül mögött fordul a kéz és kisimít a vállcsúcsra, onnan végig le a hátra..